tattoomix


Çalışmalarımız

Dövme stüdyomuzu tanıyalımTattoomix dövme stüdyosu, tabiri caizse tam anlamı ile emek, yetenek ve de bu sanata ve yaşama karşı duruşumuzu bilen birçok değerli müşterilerimizin muhtelif hediyeleri ile dizayn edilmiştir.
Yıllar içinde TATTOOMİX;
-Kızılderili sembollerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı,
-Siyah zemin üzerine kırmızı aksesuarların serpiştirildiği,
-Genelde el yapımı ve antik değerleri olan bazı aksesuarların ayrı bir ruh kattığı, --Birkaç müzik ekipmanının da sergilendiği,
-Müşteri karşılama bölümü ve dövme uygulamasının yapıldığı iki ayrı bölümden oluşan,
-İlk an garipsenen ama sonrasında benimsenmeye başlanan, “dövme bahane sohbet ve ortam şahane” dedirten,
-Her köşesinde emek ve alın teri bulunan,
-Parayla satın alınabilecek materyalleri mümkün olduğunca uzak tuttuğumuz,
-Zihni düşündürürken yormayan,
-Sonrasında kendisini özlettiren bir dövme stüdyosundan çok,
-Sanki aranılan ve istenilen bir yer olarak akıllarda kalmayı başarmış,
-Bu anlamda geçmişi övgülerle dolu bir sanatoryum edasında,
-Huzur ve güven telkin etmeyi ilke edinmiş,
-Dövme yaptırmak için olmasa bile kahve içmek için uğranılması şart, bir mekân olmaya hak kazanmıştır.

Dövme eğitimi ve dövme kursu

Sanılanın aksine dövme yapabilmek için resim bilgisine bütünüyle hâkim olmak, olmazsa olmazlardan değildir.
Resme hâkim olmanın, işimizi oldukça kolaylaştıracağı da asla inkar edilemez.
“Copy dövmecilik” diye tabir edilen dövmecilik, her ne kadar kulağa hoş gelmiyor ise de dünya genelinde en çok kullanılan yöntemdir.
Dövme bir sanattır ve bununla ilgili teknik bilgiler elbette; heykel’de, yağlı boya’da, vitray’da, ebru’da olduğu gibi aktarılabilir. Burada öğrencinin mesleğe duyduğu aşk ve ayıracağı zaman en önemli kriterlerdir.
Hiçbir eğitmen, hele de içinde yaratıcılık ve sabır gerektiren derslerde birebir başarı garantisi veremez. Bildiklerini doğru ve etik bir şekilde aktardıktan sonra, öğrencisinin devamında sanata katabileceklerini öngöremez ve bu anlamda çeşitli vaatlerde bulunamaz. Dövme eğitiminde asıl olan teknik aktarım olduğu kadar, dövme etiği ve sağlık bilgisi her an ön planda tutulmalıdır.
Makine monte ve de montesi sonrasında, ekipmanları tanıtmakla ilgili kısım anlatıldıktan sonra, uygulama öncesinde kesinlikle suni deri, eğer bulunamamışsa greyfurt üzerinde de benzer etkiler yaratılarak pratik kazandırılabilir. Bu anlamda gösterilen başarı durumu doğrultusunda, küçük ve basit desenler ile öğrenci gerçek deri ile tanıştırılabilir. Yapılacak hataları düzeltmek, burada öğreticinin sorumluluğunda olmalıdır.
Dövme yapmayı öğrenmek kadar gerekli olan başka koşullarda vardır. Dövme diyalogları doğru fiyat verme, uygun kişilere uygun desen önerileri, dövme sonrası müşterilerin yaşayacağı bazı sorunlara anında halledebilmek için kolay ulaşılabilirlik ve istikrar, kişisel bakım ve temizlik, atlanılmaması gereken en önemli konular arasındadır.
Dövme öğrencisi her ne kadar yetenekli olursa olsun, muhtemelen ilk 2 yıl ciddi bir profesyonel yardımına ihtiyaç duyacaktır. Bu da, eğitim veren sanatçının kurs süresi bittiğinde, öğrencisinden elini ayağını çekmemesi sorumluluklarından biridir.
Eğitim alan, dövme sever yeni meslek adaylarımızın, sektöre olan uzaklıkları göz önünde tutularak, malzeme alımı ve teknik yardım konularında doğru yönlendirilmeleri gerektiği gibi, bu anlamda kazıklanmamalarını sağlamak, onları mesleğe ilk adım attıkları anda kendilerini kötü hissetmemelerine sağlayacaktır.
Eğitmenin etik olmaması, öğrenciye iyiye dair hiçbir şey katamamasına sebep olabilir. Bu nedenle aldığımız ücret her ne olursa olsun, yapmamız gereken çok daha fazlasını verebilmeye çalışmak ve etik davranmak olmalıdır.
Sonrasında mesleğe devam edebilmiş tüm dövme sanatçıları, hayatlarının geri kalan kısmında bizi ya saygıyla anmalılar ya da biz eğitim vermemeliyiz. Hatta bunu yapamıyorsak, dövme sanatı yerine kendimize daha kolay para kazanabileceğimiz başka bir meslek bulmalıyız.

Dövme çeşitleri ve teknikleri nelerdir


Dövme herhangi delici veya sivri bir aletle Dermis ile Epidermis arasına dövme boyasını zerk etme sanatıdır.
Geleneksel anlamda bilinen Anadolu da Dak denilen İlkel olmakla beraber kültürel anlam da günümüz de ender de olsa kullanılan bir tekniktir Anadolu da çok yaygındır.
Uzak doğu ülkelerinde benzer yöntemlerle bambu ağacı ile bitkisel kök boyaları nın deriye işleme sanatı hala çok yaygındır. Geçici dövme dediğimiz Hint kınası ile bazı farklı kimyasalların karışımları ile genel de yazlık yerler de yapılan ve maksimum 15 gün sonra kendiliğinden silinen yöntemler de mevcuttur.
En yaygın olanı ise profesyonel makineler ve materyal lar kullanılarak desenin deriye transfer yöntemiyle yapılan kalıcı dövmedir
Kalıcı dövme yapıldıktan sonra alışkanlık yapıyor olmasının bize göre nedeni ise insanların dövme yaptırmadan önce varsaydıkları dövme acısını gerçekte yaşadıkları acıdan farklı anlamda daha keyifli ve dayanılabilir olması ile alakalıdır. Ve yine küçük bir isyan olarak tanımladığımız dövme olgusu, iç güdüsel olarak belki de yaratılışımızla alakalı olsa gerek sürdürülesi bir durumdur.
Kendi mesleki etikleri doğrultusun da dövme sanatçıları normalde 18 yaş altı dövme uygulaması yapmazlar, çünkü bu yaş gurubu hayatları boyunca taşıyabilecekleri doğru desen konusun da yeterli olgunluğa erişmiş kabul edilmezler, ayrıca alkollü insanlar için de aynı şey geçerlidir. Kendilerine geldiklerinde bilinçsizlik hali ile yaptırdıkları dövme onları muhtemelen pişman edecektir. Ayrıca eş ve sevgili isimlerinin yapılması da ayrılma ihtimallerini varsayarak pekte tavsiye edilmemektedir ..
Günümüzde profosyonel anlamda kalıcı yada gerçek dövme dediğimiz uygulama biçimidir, daha çok tercih edilir, çünkü hata yapma riski çok daha azdır ve işinin ehli kişiler tarafından yapılmışlarsa neredeyse sonuç beğenme garantilidir..
İnsanların dövme yaptırma nedenleri tarzlarını üsluplarını ve karakterlerini bazen yazarak, konuşarak hatta birlikte yaşayarak dile getirememelerine rağmen küçük bir desen ile diğerlerine yansıtabilmenin kolaylığı olsa gerek, ayrıca bazı anıları hiç unutmamak ve en çokta kendilerinin görebileceği bölgeleri tercih ederek seçtikleri ve yaptırdıkları dövme desenleri sonraki hayatları boyunca onlarla birlikte var olmaya devam edecek ender bir sanat biçimidir ,,,öldükten sonra bile mezara bizimle gelecek olan bu aksesuarlarının önemi bunlarla da kalmaz. Zevklerimizi seçiciliğimizi bir aynıymışçasına yansıtma görevi bedene verilmişse eğer, ve bu toplumsal önyargılar anlamın da bazen küçük bedeller ödetse bile her zaman aklımızda yeni dövmemiz ne olmalı nereye ve kime yaptırmalıyız düşüncesi dolaşmaya devam edecektir …

Dövme yapım çeşitleri

Günümüzde devam etmekte olan ilkel dövmeye olan rağbet azalmak bir yana, hızla artmaya başlandığı da söylenebilir. Uzak doğu ve Ortadoğu bambu dövmeleri buna en güzel örneklerdendir. Söz konusu geleneksel dövmeler, taşıdıkları anlamlar itibariyle, yok olacak bir kültür gibi de görünmemektedir.
Varlıklarından rahatsız olduğumuz; cezaevi, asker ve merdiven altı dövmeciliği olarak bilinen, mesleğe bir şekilde ilgi duymuş fakat eğitim almadan, bedenleri mahvetmeyi göze almış kişilerse, telâfisi neredeyse mümkün olmayan kötü dövmelere imza atmaya devam eden ve aynı adla anılmak istemediğimiz bir diğer gruptur.
Bedenlerimiz feda edilebilecek bir parça kumaş değildir. ki hiç önemsemeden, iş bilmez, saygısız kişilere sunmayı kimse düşünmemelidir.
Önemsememiz gereken eğer tarzımızı yansıtmak ise; yeteneklerinden endişe ettiğimiz, belki de rencide etmemek için hayır diyemeyeceğimiz kişilere, ancak yıllar sonra, kendilerini mesleki anlamda geliştirmeyi becerebildikleri takdirde, yeni bir dövme yaptırmak düşünülebilir.
Dövme uygulamaları kendi içinde başka bazı isimlerde sınıflandırabilir:
1)Freehand dövmecilik: Belli bir ustalığa erişmiş sanatçıların ender de olsa uyguladıkları bir yöntem olmakla beraber, bizce çokta kullanılması gerekli değildir. Çünkü tene yansıtılması gereken öncelikle dövmecinin kafasındaki değil, müşterinin kafasındaki olmalıdır… Yine de usta ellerin aktardığı yaratıcılık ve kişiye özgülük, bu sanata paha biçilemez ayrı bir değer kattığı da su götürmez bir gerçektir.
2)Copy dövme (transfer): En bilinen ve en çok uygulanan, seçilmiş bir deseni deriye kopya ederek, hata riskini sıfıra indirgeyen yöntem olarak bilinir.
Sadece çizgiler baz alınarak; gölge, dolgu, ve renklendirme yine müşterinin isteği doğrultusunda ve biraz da sanatçının inisiyatifi ile ortaya çıkacak uygulama biçimidir.
3)Kesme dövme (scarfication): Ülkemizde çok kullanılan bir yöntem olmamakla beraber, kendi stüdyolarımızda yapmayı da uygun görmediğimiz bir uygulama biçimidir.
Desen benzer yöntemlerle deriye transfer edilerek neşter ya da benzer bir kesici alet yardımı ile çizilmiş yerler kesilerek iz kalması sağlanır.
4)Yakma dövme (burn tattoo): Kesme dövmelerde olduğu gibi çok da benimsediğimiz bir yöntem değildir. Barut ya da kibrit tozu ile bazen şekillendirilmiş metalleri kızdırarak, deriye teması sonucu elde edilen izlere verilen addır.
5)Dak (dağlama): Anadolu’da bir kültür haline dönüşmüş bu yöntem, yapıldıkları bölge ve seçilen renklere göre ayrı anlamlar içermektedir.
Yine bitki köklerinden elde edilen renkler kullanılırken, bunları vücuda işleme biçimleri yörelere ve törelere göre değişir.
Örneğin; evli kadınlara ayrı, bekâr kadınlara ayrı ya da dul kadınlara ayrı renklerde ve bölgelere uygulanır.
Aynı kültürden uzak kişilere bir bilinmezlik olarak sırrını korumaya devam ederken, bu konuda sır vermeyi sevmeyen Anadolu insanımız tarafından yapılmaya ve taşınmaya devam edecek gibi görünüyor.
6)Bambu dövmeler: Uzakdoğu ve Ortadoğu kültürüne bağlı olan bu yöntem, geleneksel anlamda her yöreye göre farklı anlamlar taşırken, batı ülkeleri her ne kadar el atmaya çalışsa da, kendi önemini ve gelenekselliğini korumaya başarmış ender kültürlerdendir.
Gücü, dayanıklılığı, cesareti, bilgeliği ve erdemi temsil eden, farklı çizgi ve semboller, hak etmeyenlere yapılmamayı şart koşmuştur.
Sivri bir ağaç yardımı ve olağanüstü bir el becerisi gerektirirken, kendi gizemini ve kültürel gücünü koruyacak bir uygulama olarak kalmaya devam edebileceğini ispatlamış durumdadır.

Dövme modelleri nelerdir

Dövme çeşitliliği insan yaratıcılığı doğrultusunda sınır tanımamaktadır.
Görülebilen ya da düşünülebilen hemen her şeyin dövmesinin yapılabildiği, bilinen bir gerçektir.
Hâl böyleyken, onlarca belki de yüzlerce anlamını yitirmiş konu, birkaç paragrafla sınıflandırılmaya takılmıştır.
Bize göre, eğer dövme yaptıracak kişi aklındaki olguyu işinin ehli bir sanatçıya doğru aktarabilmişse, ortaya çıkacak eser;
-biraz biomechanic,
-biraz oldscholl,
-biraz newscholl,
-biraz realistic,
-biraz trash polka,
-dot style, geometric ya da watercolor olabileceği gibi,
-tribâl uzantılarla süslenip bunların içine maori eklentiler ile beslenip,
-geleneksel başka çizgiler serpiştirilerek mistik birkaç ilave ile harmanlanıp,
-darkscholl bazı eskizler eklenip,
-celtic desenlerin karmaşıklığı, gölge ile ışığın betimlenmesi dahilinde, tek bir doğrultuda birleşecektir.
Dövme sinerjisinin, görüntüye dönüşmüş hâli…

Lazerle Dövme Silme

Bilindiği gibi koyu renkler güneş ışığını çeker .
Lazer ile dövme silme sistemide bu şekilde gerçekleşir .
Koyu renkli boyalar doku yanıtına lazer ışığını emerek ısı, ses veya buharlaşma şeklinde dönüşürler.
Dövmeleri silmek için kullanılan lazer ışınları deri yüzeyini zarar vermeden geçerek deri içindeki koyu renkli dövme pigmentine ulaşır.
Dövme pigmenti lazer ışığını emerek ışıktaki enerjiyi ses ve ısıya dönüştürür.
Bu sayede deri içindeki büyük parçacıklar halinde bulunan pigment açığa çıkan enerji ile çevre dokuya zarar vermeden küçük parçacıklara ayrışır.
Vücudun bağışıklık sistemi bu şekilde küçük parçacıklara ayrışmış dövme boyasını daha kolay emer ve yok eder.
İlerlemiş teknoloji ile dövme silme sistemi çok ilerlemiştir .
Birçok ana rengi lazerle silmek mümkün olmakla birlikte pembe,mor, sarı renklerin bazı tonları, ten rengi ve beyaz renkli dövmeler maalesef lazerle silinememektedir. Bu nedenle ileride dövmeyi sildirmeyi düşünenlerin lazerle çıkması zor veya imkansız olan renkleri kullandırmamalarını öneririz.
Dövme silmede seans aralıkları 6-8 haftadır bu aralıklar kişiye göre de değişir .
Lazerle dövme silme tedavisinde deri yüzeyinde oluşan kabuklanma 3-4 gün içerisinde düzelme gösterebilir .
Deri yüzeyinin normalleşmesine rağmen deri altında tetiklenmiş olan boyanın vücuttan atılma işlemi devam eder.
Bu nedenle vücuttan uzaklaştırılabilir maddelerin mümkün olduğu kadar fazla uzaklaştırılması ve deri destek dokusunun normalleşmesi beklenmelidir.
Lazerle dövme silmede ikinci veya daha ileri seanslara en erken 1 ay sonra alınır.
Bazen aranın daha fazla uzatılması da dövmenin büyüklüğüne ve iyileşme sürecine göre değişebilir .
Dövmenin lazerle silinmesinde seans sayısını kullanılan boya, uygulanan teknik, kullanılan boya miktarı ve kullanılan lazer türü belirler.
Dövme silme seans sayısı 4-14 seans aralığındadır.
Lazerle dövme silme işleminde bazı kişilerde işlemden sonra herhangi bir değişim göstermemesi çok normaldir .
Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir .
Şöyle ki aynı kişi üzerinde ki iki farklı dövme de alınan sonuçlar bile farklı olabilir.
Sonuç alabilmek için seansların ilerleyişi önemlidir.
Dövmenin tamamını sildirmek isterseniz eğer bu pek tabiki mümkündür .
Değişik lazer ucları ile silinmek istenen bölge temizlenebilir .
Yaptırmış olduğunuz kalıcı makyajı sildirmek istediğinizde bu işlem biraz sorunlu olabilir çünkü bazı kalıcı makyaj boyaları metalik yapıya sahiptir .
Metalik altyapılı boyalar lazer ışığı ile karşılaştığında koyu veya siyah veya siyah renge dönüşebilir .
Bu gibi durumlarda dövme silme işlemi zorlaşabilir . Oluşan bu koyu renk çoğu zaman lazer ışığına yanıt vermez .
Bu tarz vakalar lazer peelingle çıkabilir . Gelelim bu işler yapılırken acıyor mu acaba ? sorusunun cevabına
Dövmenin lazerle silinme tedavisi sırasında maksimum bir haftada düzelen bir kabuklanma, kızarıklık olacaktır.
Bu süreçte havuza denize girmek sakıncalıdır.
Güneşlenmek zararlıdır .
İşlem süresi dövmenin büyüklüğü , küçüklüğü ile değişiklik göstermektedir .
Ağrı acı hissedilmemesi için her hangi bir narkoz veya anestezi uygulanmaz .
Tedaviden önce ; lazer yapılacak bölge iki hafta önceden güneş ışınları ve solaryumdan korunmalıdır .
Lazer yapılacak bölge kıllardan tüğlerden arındırılmalır.
Dövme silme işlemi yapıldıktan sonra ; Lazer ile silinen bölgeye buz kompresi yapılmalıdır .
Eğer varsa doktorun önermiş olduğu krem silinen bölgeye uygulanmalıdır.
Deride kabuklanma varsa kabuklanma düzelinceye kadar havuza denize girilmez uygulama yapılan bölge güneşten korunur .
2 gün sıcak su , sauna , buhar banyosu vb. yerlerden kaçınılmalıdır .
Dövme silme işlemi yapıldıktan sonra ağrılı şişlik , kızarıklık, zonklama şikayetleri olur ise uygulama yapan kişi ile irtibata geçin .

Dövme Silme Makinamız

• Dünyanın en gelişmiş sistemini kullanarak göz üstü, kaş, dudak ve vücudun diğer bölgelerindeki siyah, mavi, kahverengi ve kırmızı dövme pigmentlerini çıkarır.
• Yaşlanma güneş ve doğum lekesi ve pigment değişmelerini ortadan kaldırır.
• Ürettiği lazer enerjisiyle pigmentler tarafından emilir.
• Emilen pigment deformasyona uğrar ve dağılan parçalarıda vücut doğal yollardan dışarı atar.
• Derinin üzerinde yer alan renkli kısım yok olur.
• Kısa seans aralıklarıyla etkili çözüm sağlar.

Tattoomix Nişantaşi Dövme Stüdyosu

Dövmede Kalite

-Müşterilerin karşılandığı bölüm ile dövme (tattoo) uygulamasının yapıldığı (stüdyo) alanlar farklı olmalıdır. -Otoklav, mutlaka olmalıdır.
-Ultrasonik yıkama makinesi mutlaka olmalıdır.
-Stüdyoda lavabo ve tuvalet, Dövme koltuğu ve sedyesi mutlaka olmalıdır.
-Stüdyo zemini mutlaka dezenfektanla silinebilir döşemeyle kaplı olmalıdır.
-Dövme atık çöpü ayakla basılarak açılan ya da tercihen sensörlü olmalıdır.
-Stüdyoda sigara içilmemeli ya da sigara içenler için ayrı bir bölüm oluşturulmalıdır.
-Şikayet edilebilecek sağlık ve mesleki kurumun ulaşım bilgileri, stüdyonun görülebilecek noktalarına asılmalıdır.
-Dövme yapılacak, yapılamayacak kişi özelliklerini anlatan bilgilendirmeler asılmalıdır.
-“18 yaşından küçüklere yapılamaz” ibaresi mutlaka asılmalıdır.
-Stüdyoda hizmet veren dövmecinin referans işçiliklerinin fotoğraf albümü olmalıdır.
-Müşteri tanıma bilgi formu, dövme bitiminde müşteriye kendi yazısıyla mutlaka doldurtulup arşivlenmelidir.
-Profesyonel dövme seansı öncesi/sonrası, genel temizlik ve düzene özen gösterilmelidir.

Dövme Ne zaman yaptırılmalıdır?

Dövme yaptırmak ekseriyetle, insanların yazın aklına gelir.
Dövmeciler olarak yaz ayları boyunca randevulardan başımızı kaldıramayız.
Nisan ayından başlayarak ağustos ayının son haftasına kadar bu böyledir.
Bu çoğu insanın bildiği dövme sezonudur.
Yaz ayları kısa ve talep çok olduğundan, her ne kada yapmak istesek de, dövme yaptıracak kişilere çok fazla vakit ve ilgi ayıramadığımız, yadsınamaz bir gerçek.
Melek, yıldız, kelebek, böcek vs. dövmeleri yapmaktan sektör olarak haylice bunalmış durumdayız.
Ülkemizdeki çoğu sanatçı için de durum aşağı yukarı aynıdır.
Bununla birlikte yaz aylarında dövme bakımı yapmak ayrı bir derttir.
Tatil öncesi ve sonrası herkeste bir dövme telaşı başlar; “ne yaptırayım, nereme yaptırayım, küçük birşey yaptırırsam ne kadar olur?” gibi.
Yaz aylarında terlemek, sürekli havanın sıcak/nemli olması, sürekli duş alma ihtiyacı, deniz veya havuza girmek gibi faktörler dövme bakımı için çok büyük engel teşkil eder.
Tabii bizler dövmeci olarak bunların çarelerini işimiz gereği biliyoruz ve sizlere anlatıyoruz.
Dövmenin yapıldıktan sonra güzel çıkması ve deriye tam oturması için bakımının iyi yapılması kesinlikle şarttır.
Kışın dövme yaptırmanın faydaları daha çoktur, terlemessiniz, daha az duş ihtiyacı hissedersiniz, deriniz daha az güneş altında kalır... Biz dövmeciler kış aylarında zaman olarak daha uygun olduğumuz için, size daha çok zaman ayırabiliriz. Size de, kendini bakış ve duruşunuza has, görüşünüzü bedeninizde daha iyi ifade edebileceğiniz, başkalarında olmayan dövmeleri yaptırma fırsatı doğar. Yaptırmayı düşündüğünüz dövmeler için özel çizimler de yaptırabilirsiniz.
Tabii tüm bunlar, yazın yaptırmayacağınız anlamına gelmiyor. Fakat günde 10 kişiye zaman ayırmakla 3 kişiye zaman ayırmanın farkını az çok tahmin edebilirsiniz.

Dövme Alışkanlık Yapar mı?

Dövmenin alışkanlık yaptığı, hemen hemen dünyadaki tüm dövmecilerin mutabakata vardığı ender konulardan biridir.
ilk dövmeden sonra 2.’nin ya da 3.’nün olabileceği konusunda bahse bile girilebilir.
Bunun bilimsel bir açıklamasnın olmamasına rağmen, dövme krizine giren müşterilerimizin olduğunu söylemeden geçemeyiz.
Bu durum bize göre belki de şu şekilde açıklanabilir; “başlangıçta yaşanan acı korkusunun sanıldığı gibi olmadığı gerçeğinin meydana getirdiği alışkanlık” tekrar yaşanmak isteniyor olabilir. Ya da dövme iğnesinin verdiği tarifi oldukça zor anlatılabilen acı/ keyif karışımı duygu Çoğu dövme stüdyosundaki mistik hava, dövme sanatçısı ile oluşan sinerji de eklenebilir.
Bazılarımıza göre dövme; kendi hayatımıza katamadığımız kimi anlamları, vücudumuza resmederek katabilmenin bir kanalıdır. Başka bir açıdan da, hayatımızın gidişatıyla ilgili Bir şeyleri değiştirmenin yolu olarak görebiliriz.
Sevgimizi göstermek için verilen bir armağan, bazen kendimize, bazen bir diğer kişiye, Çekildiği varsayılan acı belki de dayanıklılık ifadesi olarak betimlenebilir. Mental olarak dövme; bir bedel ödeme örneğidir. Kendine ve dahilinde hayata.

Dövme Sendromu;

Dövme sadece sanatçının yeteneği ile sınırlı olmayıp, seçilen desenin ve yapılacak bölgenin doğru seçilmesi ile iyi bir dövme olabilir.
Bu tercihlerdeki yanlış bir seçim, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğrucadağından dövme sendromu denilen gerçekliği ortaya çıkarabilme ihtimali vardır.
Kolunuzda eski sevgilinizin ismi yazarken, yeni bir sevgili edinmek oldukça zor olsa gerek.
Dinlediğiniz ve çok beğendiğiniz bir rock grubunun logosunu yaptırmak, kimbilir belki çok sonraları daha soft müzikler dinlemeye ve sevmeye başladığınızda pişman olmanıza sebep olacaktır.
15 yaşında zamanın temposuna ayak uydurup gothic desenler yaptıran bir genç kız, ileride anne olacağını unutmamalıdır.
Hayatın daha başlarında yaptırdığımız ve üzerimizde taşırken gurur duyduğumuz bazı dövmeler, ileride mesleki seçimler yaparken bizleri zor durumda bırakmamalıdır.
Kötü işlenmiş ve düşünülmeden seçilmiş desenler, bizi yaz aylarının en sıcak günlerinde bile dövmelerimizi göstermemek adına uzun kollu giysiler giymek zorunda bırakacaktır.
Oysa dövmenin mantığı ve felsefesi bu değildir.
İmajınız ve tarzınız ne olursa olsun yanlış değerlendirmelere maruz kalabilirsiniz; “daha ucuzcu, ne istediğini bilmeyen, vücudunu bile yeteri kadar önemsemeyen, insan” yakıştırmaları, sizi konu başlığımıza sürükleyip, farklı çözümler aramanıza neden olacaktır.
Dövme silmek, cover-up gibi alternatifler, sırf bu nedenle, neredeyse birer meslek haline dönüşmüşlerdir...

Dövmenin Doğuşu ve Tarihçesi

Başka bir konuda bahsettiğimiz gibi, bulunan en eski dövme şu an için Buz Adam Otzi’ye aittir. Bu insanlığın varoluşundan beri dövmenin ve vücut süslemenin bir gelenek olduğunu kanıtlamaktadır. Günümüzde birçok antropoloji uzmanı, tarih bilimcisi ve araştırmacı çok farklı görüşlere sahiptirler. Kimi dövmenin uzak doğu’ya ait olduğunu, kimi ortaçağ’da çıktığını savunmaktayken, Otzi tüm bunları çürütecek kanıtı gözler önüne koymuştur. Dövmenin başlangıç tarihi hangi topluma ait olduğu asla açıklanabilecek bir durum değildir.
Mesela şöyle açıklarsak, Bir grup bilim adamı neden insanların deniz kenarına geldiğinde mutlaka denize taş attıklarını şöyle açıklamaktadır:
''İnsanlık var olduğundan beri denizler ve okyanuslar tarafından çeşitli olaylarla yıkıma uğramıştır. Büyük tufanlar, tsunamiler, depremler ve benzeri bir çok trajik tarihi felaket denizlerden ve okyanuslardan gelmiş ve bir çok medeniyetin öyle yada böyle sonunu getirmiştir. Bunun arkasından, yıkıma uğrayan medeniyetlerden kurtulan insanlar farkında olmadan kolektif bir bilinç geliştirmiştir. Bu insanlar denize onu korkutmak ve geri çekilmesini sağlama adına taş atmaktadır. Buna günümüzde toplumsal hafıza denmektedir ''
Yürümekten yemeğe, uyumaktan koşmaya, aşık olmaktan nefret etmeye kadar yaşadığımız her şeyin bir nedeni vardır ve dikkat ederseniz hemen hemen herkes bir şeyi aynı nedenden yapmaktadır, bu toplumsal hafızanın biz yokken bile bizden öncekilere öğrettiği yaşam kurallarıdır.
Diyebiliriz ki denize taş atma alışkanlığı nasıl bize atalarımızdan toplumsal hafıza yoluyla geçtiyse, dövme de bu şekilde biz var oldukça yarınki nesillere aktarılacaktır. Ve maalesef yeryüzünde ilk dövmeyi yapan ya da yaptıran kişi, ya da hangi toplumun neden yaptığı ya da yaptırdığı, gelip geçici asılsız cevaplarla yanıtlanacak, ya da her zaman gizemini koruyan bir soru olarak kalmaya devam edecektir.

Dövme (tattoo) İçin İdeal Bakım Ve Koruma Nasıl Yapılmalı?

Yapılan işlem her ne olursa olsun, mutlaka uymanız gereken bir takım kurallar ve dikkatli olmanız gereken hususlar vardır. Bunlardan herhangi birinin atlanması veya göz ardı edilmesi; sağlığınız açısından önemli sorunlar çıkartabilir. Sağlığınızı riske etmemek için, dövme veya piercing yaptırdığınız uzman kişilerin; verdiği bakım prosedürünü uygulamak yapılacak en akıllıca iştir.
Dövme Yapıldıktan Sonra Göz ardı Edilmemesi Gereken Noktalar Yapılan bölge ve modelin büyüklüğüne göre bakım; dövmeyi yaptıran kişiye göre değişir. Fakat bunun dışında standart olmuş ve göz ardı edilmemesi gereken, bakım kuralları aşağıda verilmiştir.
Belirlenen sürece (ortalama 10 ila 15 gün arası), tavsiye edilen kremin, her gün en az 4 kere dövme yapılmış bölgeye masaj yapılarak yedirilmesi gerekir. Miktar olarak ise; derinize parlaklık verecek kadar (kurumasını engelleyecek kadar) kullanılması tavsiye edilir.
Dövme yapıldıktan sonra en az, takip eden 2 hafta boyunca; dövmenin mikrop kapmaması için deniz, göl, havuz gibi bakteri ve mikrop ihtiva etme ihtimali olan yerlerde yüzülmemelidir.
Kaşınması halinde kesinlikle kaşınmaması, üzerine hafifçe parmak ucuyla vurularak kaşıntının geçirilmesi ya da hafif bir şekilde ıslatılarak (kabuk atmış dövmeler için geçerlidir) sorun çözülmelidir.
Dövmenin üzerinde oluşan kabuk oluşması halinde (nadiren kabuk olur) yolunmaması, kabuğun kendi kendine atması beklenmelidir.
Alkol ihtiva eden krem ve vücut losyonu gibi şeyler temas ettirilmemelidir.
Dövme yapıldıktan sonra; takip eden en az 4 hafta boyunca, dövme yapılan bölgenin güneş ışığına maruz kalmamasına özen gösterilmelidir.
Dövmeyi tahriş edebilecek; dar kıyafetler giyilmemelidir.
Dövme iyileştikten sonra; tavsiye edilen kremin bir süre daha sürülmeye devam edilmesi, dövmeye parlaklığını arttırıp, uzun süre daha belirgin bir halde durmasını sağlayacaktır.

Dövme ve piercing sonrasında uyulması gerekenler?

Dövme yaptırırken atlanmaması gereken en önemli nokta, dövme yaptırmayı planlayan kişinin bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmasıdır. Eğer kişi bu konu hakkında sahip olması gereken bilgilere hakimse ve doğru yapılması için uygulanılacak her adımı biliyorsa, sterilizasyon konusunun ne derece önemli olduğunun muhakkak ki bilincindedir. Ancak kişi bu yönde kendini bilgilendirmemişse, sterilizasyon ve iltihaplanma konusunda büyük sorunlar yaşayabilir.
Tam anlamıyla bir sterilizasyondan bahsedebilmek için sadece ortamın dezenfekte edilmesi değil, bununla birlikte kullanılan aletlerinde sterilize edilmesi gerekir. Aynı şekilde belirli bir takım uygulamaların eksik olması sonucunda istenmeyen rahatsızlıklar ve sonuçlar yaşanabilir. Bu konuda Sterilizasyondan bahsedebilmek adına neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Tam bir sterilizasyon için öncelikle dövmeyi yapacak olan kişinin deneyimli ve bir o kadar da işini iyi yapan biri sanatçı olması gerekmektedir. Bu anlamda çok daha deneyimli olan bir kişi sterilizasyon konusunda da bir o kadar dikkatli olacaktır. Ortamın steril olduğundan eminseniz, bunun arkasından gelen ikincil önem arzeden konu dövme uygulamasında kullanılan aletlerin sterilizasyonudur. Ne amaçla yapılıyor olursa olsun her şekilde vücudunuza cerrahi bir işlem uygulanmakta olduğunun bilincinde olmalısınız.
Ve bu anlamda uygulamada kullanılan aletlerin sterilize edilmiş olması inanılmaz derecede önem taşımaktadır. Dövme makinesinin yarattığı darbeyle deriye girişi sırasında kan akması oldukça normal bir durumdur. Sonuçta dediğimiz gibi deriye yapılmakta olan cerrahi bir operasyondur.
Bu uygulama sonrasının ardından başka bir kişiye dövme uygulamasına geçilirse ve aletin iğnesi değiştirilmezse, değiştirilmeyen iğne ile dövme yapılacak kişide hiç beklemediğiniz ağır hastalıklarla karşılaşma riski çok yüksektir. İğnenin yeterli düzeyde sterilize edilmemesi sonucunda mikropların taşınması kaçınılmaz olur. Aynı şekilde kullanılan aletin her parçasının sterilize edilmesi ve iğnesinin değiştirilmesi şarttır.
Cerrahi işlem uygulandığı düşünülürse bu sterilizasyon işlemlerininde cerrahi şartlarda yapılması gerekir.
Dövme’de sterilizasyonun önemi sadece yapım sırasında değil, yapım aşaması bittikten sonra da büyüktür. Dövmeye yapılacak günlük bakım ve kontrollerle dövmenin deri altında sağlıklı bir şekilde sabitlendiği kontrol edilmelidir. Eğer gerekli bakımlar ve kontroller yapılmazsa derinin delinmesi sonucu oluşan yara kabuk bağlar ve bu kabukla birlikte deri altında bulunan boya da kendini deri üstüne kusar. O yüzden hem psikolojik açıdan hem de sağlık açısından dövme yaptırırken sterilizasyona kesinlikle büyük önem verilmelidir.

Dövme felsefesi

Felsefe anlam itibâriyle anlam arayıştır. Bu açıdan baktığımızda dövme felsefesi, kişinin hayatına anlam katmak için soracağı sorulara, bedeninde bir çıkış noktası oluşturmasıdır da diyebiliriz.
Örneğin;
Yin-yang, maori, inka vb. desenleri yaptıran birisi, spritüel ve ezoterik bir yolla, hayatın anlamı aramaktadır.
Oldscholl tarzı dövme yaptıran birisi, muhtemeldir ki hayat felsefesi olarak rock müziği ve duruşunu benimsemiştir.
Tribâl desenler yaptıran birisinin felsefesi, hayatın rüzgârın ne yönden eseceği belli olmayan bir macera olmasıdır.
Dünya çapında ve büyük bazı illegâl örgüt üyelerinin de dövmeyi, üye olunduğunu ve örgüt ile manevi bağlarını güçlendirmek için yaptırdıkları bilinmektedir.
Genel olarak dövme pozitif ya da negatif yönde, felsefi açıdan kişiye bir deniz feneri gibi yol göstermektedir de diyebiliriz.

Dövme fiyatları

Ve geldik sizlerle aramızda set oluşturan en kritik soruya. Biliyoruz ki, bazen çoğunuzun evdeki hesabı çarşıya uymuyor… buna biz de üzülüyoruz, siz de. ama dediğimiz gibi bu işe gerçekten saygı duyan bizler, asla cebinizdeki paraların peşinde değiliz ve verdiğimiz emeğin bedeli dışında sizden ekstra bir şey istemiyoruz.
Çok beğendiğiniz dövmeyi size çok komik fiyatlara yapabilecek, hatta bir paket sigara ya da bir şişe viskiye yapabilecek birilerini mutlaka bulursunuz. ama unutmayın ki bu noktadan sonra, psikolojiniz ve sağlığınız tehdit altına girebilir.
Bunların olmaması için dikkat etmeniz gerekenler;
1-Semtinizdeki ya da herhangi bir stüdyodaki ''açılış '' dediğimiz ücret, hemen hemen aynıdır ve bunun çok altında bir fiyat aldıysanız, yapan kişi ''merdiven altı'' dediğimiz sınıfa mensuptur.
2- Hiçbirimiz, bu meslek camiasında bir diğerinin fiyatlarıyla ilgili eleştiride bulunmaz ama tabii ki tatlı bir rekabet için ufak fiyat oynamaları olacaktır. Şayet durum; 3 stüdyodan aldığınız ortalama fiyatın 4 üncü stüdyoda birden çok fazla düşmesiyle sonuçlanıyorsa, orada durmamanızı öneririz. zira dediğimiz gibi, yanlış yerdesiniz.
2-Dövmenin fiyatlandırması, genelde yapılacak modelin işçiliğine ve yapılacak bölgenin durumuna göre verilmektedir. Mesela; eğer hasarlı bir bölgeyse kesik yanık ya da kapatmak istediğiniz başka bir dövme ise bu fiyat farkı yaratabilir.
4-son olarak tekrar diyoruz ki; bizim tek isteğimiz, size verebileceğimizin en iyisini verebilmek ve bir gün torunlarınıza dövmenizi anlatırken, yüzünüzde yaşanan o tebessümde ufacık da olsa bir katkımızın olması.

Dövmede Sterilizasyon Ve Hijyen

Dövme yaptırırken atlanmaması gereken en önemli nokta, dövme yaptırmayı planlayan kişinin bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmasıdır. Eğer kişi bu konu hakkında sahip olması gereken bilgilere hakimse ve doğru yapılması için uygulanılacak her adımı biliyorsa, sterilizasyon konusunun ne derece önemli olduğunun muhakkak ki bilincindedir. Ancak kişi bu yönde kendini bilgilendirmemişse, sterilizasyon ve iltihaplanma konusunda büyük sorunlar yaşayabilir.
Tam anlamıyla bir sterilizasyondan bahsedebilmek için sadece ortamın dezenfekte edilmesi değil, bununla birlikte kullanılan aletlerinde sterilize edilmesi gerekir. Aynı şekilde belirli bir takım uygulamaların eksik olması sonucunda istenmeyen rahatsızlıklar ve sonuçlar yaşanabilir. Bu konuda Sterilizasyondan bahsedebilmek adına neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.
Tam bir sterilizasyon için öncelikle dövmeyi yapacak olan kişinin deneyimli ve bir o kadar da işini iyi yapan biri sanatçı olması gerekmektedir. Bu anlamda çok daha deneyimli olan bir kişi sterilizasyon konusunda da bir o kadar dikkatli olacaktır. Ortamın steril olduğundan eminseniz, bunun arkasından gelen ikincil önem arzeden konu dövme uygulamasında kullanılan aletlerin sterilizasyonudur. Ne amaçla yapılıyor olursa olsun her şekilde vücudunuza cerrahi bir işlem uygulanmakta olduğunun bilincinde olmalısınız.
Ve bu anlamda uygulamada kullanılan aletlerin sterilize edilmiş olması inanılmaz derecede önem taşımaktadır. Dövme makinesinin yarattığı darbeyle deriye girişi sırasında kan akması oldukça normal bir durumdur. Sonuçta dediğimiz gibi deriye yapılmakta olan cerrahi bir operasyondur.
Bu uygulama sonrasının ardından başka bir kişiye dövme uygulamasına geçilirse ve aletin iğnesi değiştirilmezse, değiştirilmeyen iğne ile dövme yapılacak kişide hiç beklemediğiniz ağır hastalıklarla karşılaşma riski çok yüksektir. İğnenin yeterli düzeyde sterilize edilmemesi sonucunda mikropların taşınması kaçınılmaz olur. Aynı şekilde kullanılan aletin her parçasının sterilize edilmesi ve iğnesinin değiştirilmesi şarttır.
Cerrahi işlem uygulandığı düşünülürse bu sterilizasyon işlemlerininde cerrahi şartlarda yapılması gerekir.
Dövme’de sterilizasyonun önemi sadece yapım sırasında değil, yapım aşaması bittikten sonra da büyüktür. Dövmeye yapılacak günlük bakım ve kontrollerle dövmenin deri altında sağlıklı bir şekilde sabitlendiği kontrol edilmelidir. Eğer gerekli bakımlar ve kontroller yapılmazsa derinin delinmesi sonucu oluşan yara kabuk bağlar ve bu kabukla birlikte deri altında bulunan boya da kendini deri üstüne kusar. O yüzden hem psikolojik açıdan hem de sağlık açısından dövme yaptırırken sterilizasyona kesinlikle büyük önem verilmelidir.

Dövme Eğitimi

Bazı meslek erbablarının etik olarak doğru bulmamalarına rağmen, bize göre dövme öğretilebilir ve eğer istenirse öğrenilebilir bir meslektir. Tabii ki bazı dövmeleri yapabilmeye gereken tecrübeyi edinmek için oldukça uzun bir zaman ve emek vermek gerekmektedir, ve bu ancak yine de küçük dövmeler yapmaya başlayarak olabilir. Bunun içinde dövme materyalleri hakkında bilgi edinip bu bilgiyi de başlangıçta belki suni deri v.b üzerinde uygulamaya başlayarak pekiştirebilir. Dövmede; etik/ahlak, hijyen gibi mentâl, transfer, çizim, makine monte/ de monte gibi pratik aşamaları geçtikten sonra küçük yazılar, çiçek, böcek ve bazı küçük tribal desenleri yapmaya başlamak için özel bir yeteneğe sahip olmak gerekmez. Ancak bundan sonra her meslekte olduğu gibi bu mesleğe ayıracağınız zaman ve göstereceğiniz sevgi, ilgi, emek gibi kavramlar sizi bir yerlere getirmekteki belirleyici etmenler olacaktır.
Araç kullanabilmek için almanız gereken sürücü belgesini devletin yetkili mercihleri tarafından aldığınızda bile, size hiç kimse uzun yol garantisi veremez. Bu; aşama aşama, sizin yeteneklerinize ve edineceğiniz tecrübeye bağlıdır. Hal böyleyken biz de size eğitim bittikten sonra, porte, split ve boyut gerektiren büyük dövmeleri yapabileceğinizi vaad etmiyoruz elbette. Yine de siz isterseniz bu neden olmasın… boynuzun kulağı geçmesine, kimin itirazı olabilir ki?

DÖVME ve ACI

Dövme ve acı orantısının algılanabileceği en doğru zaman, dövme yaptırdıktan sonrasıdır.
“Hiç acımıyor denecek kadar az acıyor” denmesi, mantıklı insanların kafasını karıştırır ve bu tanımlamanın bir pazarlama taktiği olduğu izlenimini uyandırır.
Aslında net olan gerçek olan şudur; bu, kişilerin ağrı eşiğine göre değişir ve bu kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha yüksektir.
Ayrıca tüm kadınların biraz da epilasyon acısına benzettiği bu acı, vücudun sağladığı endorfin salgısının birkaç dakika içinde bölgesel uyuşukluğa neden olması sayesinde neredeyse yok denecek kadar azalır.
Sanatçının elinin hafifliği ve dövme yaptırılan bölgenin konumu da bu acının değişkenliği konusunda söz sahibi olmaktadır.
Kol içi, bilek içi,boyun gibi vücudu kaplayan derinin d,ğer kısımlarına oranla daha ince olan kısımlar için, biraz daha fazla acı duyulduğu söylenebilir..
Bize göre vücudun direnci ile alakalı olarak, 1 seans 4 ila 5 saat sınırını aşmadan çalışmak üst limit olmalıdır. aksi halde hiç acımayacağı bilinen, buna örnek gösterilen bölgelerde oluşan hassasiyet bile bir süre sonra tarifi mümkün olmayan acılara neden olması kaçınılmazdır.

Dövme yaptırmaya karar vermek

Bilindiği gibi dövme, geri dönüşü olmayan ve hata kabul etmeyen bir sanat dalıdır.
Dövme yaptırmayı düşünmeye; “Hangi deseni yaptırırsak yaşlandığımızda bile severek taşıyabileceğimiz bir dövmemiz olur?” sorusunu sorarak başlamalıyız.
“Seçilen dövme, vücudumuzun neresinde olmalı?” sorusuna vereceğimiz yanıtla beraber, belki en pahalı değil, asla ama asla en ucuz yapan stüdyoları tercih etmemeliyiz.
Çünkü dövme, “bir ürün satın almak” değil, ömrünün geri kalanında kişinin benliği ve bedeni üzerinde kalıcı olan bir hizmettir.
şimdiye kadar hiç dövme yaptırmamış insanlar için belki de Dövme yaptırmak için en uygun zamanın kış ayları olduğunu bilmediklerinden, yazın dövme yaptırmayı tercih etmeleri makûl bir seçim olarak görülebilir. Oysa güneş ve ultraviole ışınları dövmeye (özellikle yapıldıktan sonraki 1-2 ay) çok zarar vermektedir. Dövme iyileşinceye kadar açık bir yara olarak algılanmalıdır ve tedavi süreci çok önemsenmelidir. Bu, en az işçilik ve desen seçimi kadar ciddi bir durumdur.
Eş ve sevgili isimleri, bize göre yapılmaması gereken çalışmalardır. eğer yapılması konusunda ısrarlı olunacaksa da sonrasında oluşabilecek ihtimaller göze alınmalıdır.
Sonrasında Sildirme ihtimali olan dövmeleri bırakın yaptırmayı,
bunu düşünmek bile, müşteriye bunun riskleri açısından dövme öncesi açıklanması gereken konulardandır.
Her 10 yılda bir insanların psikolojilerinin, hayata bakış açılarına göre değiştiği bilimsel gerçeğini göz önünde bulundurarak yola çıkmak en doğru olanıdır...
Sembol dövmeler; eğer dövme yaptıracak kişi açısından anlamını yitirmeyeceğine inanılıyorsa, işlenmelidir.
Kendini kanıtlamış sanatçıların, daha önce yaptığı çalışmalarına bakarak güven tazelenebilir.
Hijyen koşulları ise ısrarla belirtildiği gibi, atlanmaması gereken en önemli unsurlardandır.

Mesleki Yeterlilik

İyi bir dövme sanatçısı; Sterilizasyon ve dövme teknikleri açısından gerekli bilgi, yetenek ve yeterliliğe ulaşmış olmalıdır.
Ticari satış becerisi
Aynı ilde, ilçede hatta ülkede; yüzlerce (ileriki yıllarda binlerce) dövmecinin arasında farklılık yaratmak, bazen yeteneklerin de üstünde ticari kapasite ve beyin gücü gerektirir.
Müşteri iletişimi;
Dövme öncesi ve sonrası yapılacak işlemler, yaptıran kişinin kafasında soru işareti bırakmadan tüm açıklığıyla anlatılmalıdır. İş ahlakı ve prensip sahibi olunması;
Her dövmeci kanunlarla belirlenmiş koşullara uyma zorunluluğunun yanı sıra, belirli bir iş ahlakına da sahip olmalıdır. Kanuni ve mesleki yeterliliğe sahip profesyonel dövmeci meslektaşları hakkında kendi müşterilerine karşı karalayıcı ve yerici tavırlardan kaçınmalıdır. Elinden geldiğince mütevazi olup, kendi işinin kalitesini artırmaya çalışmalıdır.
İstikrarlı ve kolay ulaşılabilir olunması;
Dövmecinin sabit bulunabilir noktada olması, verilen hizmetin düşürülmeyip sürekli arttırılan bir kalite mantalitesi içinde olması, dövme yaptıracakları bağlayan bir unsurdur. Dövme sanatıçısının kendi işçiliklerini sergilediği, dolgun içerikli, görsel ağırlıklı ve bilgilendirici bir web sayfası mutlaka olmalıdır.
Kişisel temizliği;
Profesyonel dövme, insanlarla fiziksel teması zorunlu kılan bir meslektir.
Bir dövmecinin stüdyosunu temiz tutarken, aynı zamanda kendi bedenini ve
Kıyafetlerini de temiz ve bakımlı tutması gerekmektedir. Dövmecilik; ne paspal giyinmek, ne de uç noktalarda yaşamak demektir. Dövmecilik mesleğini her tarz insan yapabilir, ancak temiz giyinmek ve güzel kokmak esastır.

Dövmenin günahı

Aşağıdaki yazı, Prof. Dr. Süleyman Ateş tarafından köşe yazarlığı yaptığı Vatan gazetesinde, 26 Mayıs 2006 cuma günü yayınlanan sayısından alınmıştır.
http://www.suleyman-ates.com/ bu yazıyı da lütfen dikkatlice okuyun.
“Dövme Kuran'da geçmiyor. Bunun günah olup olmadığını nasıl öğreneceğim ya da bunu günah olduğu nerede yazıyor? Eğer bunu kötü amaçla yaptırmadıysam, bundan sonra namazıma, Kuran okumaya devam edemeyecek miyim? İnsanların bu konuda yanıldıklarını nasıl anlatacağım...”
Cevap: Dövme Kuran'da geçmez. Kuran'da Allah'ın yarattığını, doğal durumu değiştirmenin Şeytan işi olduğu belirtilir. İşte, bu doğalı değiştirme konusunda Kuran tefsircilerinin çeşitli yorumları vardır. Tefsirciler, Nisa süresindeki bu ayeti açıklarken bazı Hadis'ler (Peygamber'e nispet edilen sözler) aktarırlar. Bu rivayetlerden birinde Hz. Peygamber'in Kaşlarını inceltene, yüzünün kıllarını çekene, Dövme yapana ve yaptırana lanet ettiği belirtilir. Fakat bu, bir kişinin rivayetidir. Gerçekten Peygamber'in Böyle söylediğine şahsen ihtimal vermiyorum. Çünkü bu rivayet Kuran'a aykırıdır. Kuran’da Peygamber'de insanları süslenmeye, güzel görünmeye teşvik etmektedir. Yüzünün kıllarını çekmek, kaşlarını inceltmek kadınların vaz geçemeyeceği Bir makyaj ve süslenme türüdür. Bilindiği gibi süslenme de zamana ve bölgelere göre değişir. Dövme İslam’da mekruh ( hoş olmayan bir şey ) kabul edilir ama Kuran'ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkâr olacağı eylemlerden değildir. Hiçbir şey ibadete engel olamaz. İbadette önemli olan, gönülden Allah'a yönelmektir. Abdestinizi alınız, namazınızı kılınız, dualarınızı yapınız. Allah ile bağlantınızı kesmeyiniz. İşte gerçeği öğrendiniz. Siz gönlünüze bakınız, Allah ile kul arasında aracı yoktur. Peygamber'imiz "Önce kendi vicdanınıza danışınız" buyurmutur.
________________________________________
Bedendeki dövmeler ve gusül üzerine:
Okuyucumun arkadaşının kolunda dövme varmış. Geçmişte yaptırmış; ama şimdilerde çok pişmanmış. Çevresinden “bu dövmelerle yapılan gusül de sahih olmaz” şeklinde ikazlar da gelince, büsbütün üzülmüş, ne yapacağını bilemez hale gelmiş. Çünkü vaktiyle derinin altına zerk edilmiş olan bu renkli çizgilerin artık yok edilmesi mümkün olmuyormuş. Çaresizlik içinde bize yazma gereği duymuşlar:
“Kolunda veya herhangi bir yerinde dövme bulunan kimsenin gusülü sahih olmaz mı, Dövmeler gusülü engeller mi?” diye de sormuşlar.
Efendimiz (sas) Hazretleri; dövme yaptırmayı uygun bulmamış, “Allahın rahmetine liyakat kazanma işareti değildir” mânâsında ikazlarda bulunmutur. Buhari ve Müslim'deki hadisler de Efendimiz, sadece yaptırmayı değil yapmayı da yasaklamış, “dövme yapan da yaptıran da vebale ortaktırlar.” manasında hatırlatmalarda bulunmuştur.
Bununla beraber, dövmenin gusle mani olduğunu söylemek, isabetli olmasa gerektir. Çünkü gusle mani olması için, derinin üzerinde kalınca bir tabaka teşkil etmesi lazımdır ki, altına suyun geçmesini önlüyor, yıkanırken kuru yer kalıyor denilebilsin. Böyle tabaka teşkil etme olayı yoksa, dövmelerin üzerinden su akıp gidiyor, ıslanması kesin oluyorsa (ki öyle olduğunu kabul ediyoruz) gusle mani olduğu söylenemez. Nitekim kına da avuç içinde, parmaklarda bir renk meydana getirir, sünnet olarak da uzun müddet muhafaza edilir. Ancak bu renklerin gusle mani olduğunu söylemek mümkün olmaz. Çünkü tabaka tesir etmemektedir.
Ayakkabı boyacısının ellerindeki boyalar da tabaka teşkil etmediğinden abdeste ve gusle mani olmaz. Demek ki ölçü bellidir: “Suyun deriye temasına mani oluyor mu, olmuyor mu?” meselesi.
Bilindiği üzere guslün sahih olması için, bedende iğne ucu basacak kadar da olsa kuru yer kalmaması lazımdır.
Hanefi mezhebinde ağız ve burun içi de bedenin yıkanması lazım gelen dış kısmından sayıldığından, guslün farzlarını şöyle sıralamışlar:
Üç kere ağıza su alıp çalkalamak. Üç kere de buruna su çekip ıslatmak. Bundan sonra da bedenin tümünü yıkamak. Kuru yer kalmadığı andan itibaren de guslün tamam olduğunu kabul etmek.
Bu gusülle bütün ibadetler yapılabilir. Zaten ismi üzerinde guslün bir adı da boy abdestidir. Yani gusül sırasında ayrıca namaz abdesti gibi bir abdest alınmasa da, guslün kendisi boy abdesti sayıldığından, bu boy abdesti ile bütün ibadetlerin yapılmasında mahzur düşünülemez. Hatta gusül yapan kimse, abdestteki gibi vücudun belli organlarını değil, tümünü yıkıyor.
Bu sebeple gusülde hem abdest organlarını hem de diğer yerlerini yıkamış olduğundan, abdestin yaptığı görevi guslün yapması da gayet makul ve meşru oluyor. Yeter ki gerek ağız, gerek burun içinde kuru yer kalmasın, böylece bedenin tümü de yıkanmış bulunsun.
Bildiğiniz gibi gusül bazen sünnet, bazen de farz olarak yapılır. Cünüp olan kimsenin farz olarak yapacağı guslü uzun zaman teşhir etmesi uygun olmaz. Bir an evvel guslünü yapıp hem ruhen hem de bedenen temizlenmesi, rahata ermesi gerekir. Ama yine de bir bekleme müddeti vardır. Bu müddet bir namazı kazaya bırakmayacak kadar olan müddettir. Mesela; gece gusül kendisine farz olan kimse, sabah namazına kadar bekleyebilir. Sabaha karşı hemen kalkıp guslünü yapar da namazını vaktinde kılarsa mesele yoktur. Ancak namazı kazaya bırakacak kadar beklerse, bunun vebali söz konusudur.

Piercing nedir

Piercing aslında, bilinen küpe takma/delme işleminin bir benzeri olup, kullanılan aksesuar, ekipman ve bölgelerin değişmesinden ibarettir.
Genelde; kaş, dil, göbek, dudak, kulak, tragus bölgeleri tercih edilirken, bazı değişik örneklerine de ülkemizde yavaş yavaş rastlanmaktadır. Genital bölge piercingleri bunlara örnek gösterilebilir.
Uygulama esnasında gösterilmesi gereken hijyen, uygulama sonrasında müşterinin göstermesi gereken bakım hassasiyetiyle eş değerdir.
Bazı bölgeler çok yavaş iyileşeceğinden, uygulama öncesi ve sonrası için gerekli tüm bilgiler edinilmelidir. Örneğin dil piercingi, uygulama sonrasında ciddi özen gerektirmektedir. İlk 15 gün sıvı gıdalar tüketilmeli ve konuşmadaki bazı aksaklıklar göze alınmalıdır.
Bakım kremi sürülürken, piercing ileri geri hareket ettirilmeli ve krem deri içine zerk edilmelidir. Ultraviyole; dövmede olduğu gibi, kaçınılması gereken bir durum olup, seçilen piercinglerin titanyum ya da çelik olmasına özen gösterilmelidir.
Duyulan bazı pişmanlıklardan sonra piercingin çıkarılması gerekiyorsa, sonrasında iğne izi kalabileceği ihtimâli atlanmamalıdır.
Piercing, işinin ehli sanatçılar tarafından yapılmalı ve sıhhi koşullar öncelikli olmalıdır.

Piercing zararlı mıdır

Doğru bölgelere özenle seçilmiş piercingler, eğer doğru kişiler ve doğru yöntemler ile yapılmışsa, vücudunuzda piercing yaptıramayacağınız hiçbir yer yoktur.
Yine de sonrası için tüm ihtimaller göz önünde bulundurulmalı ve her anlamda ince eleyip sık dokunmalıdır. Hayatımızın sonraki evreleri ve değişebilecek ruh halimiz hesaplanmalıdır.
Hayatımızın şu anki evrelerinin yansımaları, bizi sonraki evrelerde rahatsız etmeyecek şekilde planlanmalıdır.
Piercing başkalarına olmasa da, kendimize hesap vermeyeceğimiz herhangi bir şeyden daha zararlı olmasa gerek.

Piercing fiyatları

Piercing fiyatları, kullanılan malzemelerin kalitesi ile uygulama yapan sanatçının ya da mekânın kalitesine göre değişecektir.
Dikkat edilmesi gereken hususların başında, fiyatının düşüklüğünden çok hijyen ve materyal kalitesi gelmelidir.
En pahalı yer ya da en pahalı aksesuar birbiri ile örtüşüyor olmalıdır. Eksik ya da ihmal edilmiş herhangi bir detay sonrasında, başımıza gelmesini istemeyeceğimiz bazı sonuçlara gebe olabilir. Asla en uygun yer ve aksesuar seçilmemeli, bütçemiz doğrultusunda en iyi yer ve metaller uygun görülmelidir. Aksi halde daha uygun koşullar yaratılıncaya dek, beklenmesi daha doğru olacaktır.

Piercing ve dövme

Piercing ve dövme sanatı, bir biri ile alakalı olmayan ama genelde dövme sanatçılarının icra ettiği bir uygulama olduğu için ve dövme yaptıran kişilerin tarz olarak piercing yaptırmaya da uygun oldukları varsayılırsa, bir arada anılmaları gayet normaldir.
Ülkemizde marjinal birer uygulama olarak dövme ve piercing, bilinenin aksine birbirinden çok ayrı mantıklar içermekle kalmayıp, iki ayrı kültürün yansımalarıdır.
Anadolu’da dak bir kültürken, dövme ye karşı oluşan ön yargı, küpe ile aynı işleve sahipken piercinge karşı duyulan önyargının açıklanamazlığı, bu durumu oldukça karmaşık bir hale getirmiştir.

Facebook'ta biz

Facebook like sayfamızda 100 bini aşkın takipçimizi;
- sıkmadan,
- genelde bilgi içeren,
- bize ait olan ve nadiren olmayan başarılı görselleri periyodik aralıklarla paylaşarak,
-hiçbir şekilde kişisel paylaşımlarda bulunmayarak,
- yazılan soru amaçlı mesajlara mümkün olduğunca çabuk ve net cevaplar vererek,
-tüm takipçilerimizin özel hayatlarını muhafaza ederek, onaylarını almadan asla şahsi paylaşımlarda bulunmayarak,
-diğer sosyal medya mecralarında da aynı ilkelere kayıtsız şartsız uyarak,
-bizi hiç tanımayanların bile, güvenlerini kazanabildiğimizi düşünmekteyiz.
Bu anlamda kişisel sayfalarımızda, her görüşe sahip üye ve arkadaşlarımızın olabileceği ihtimalini varsayarak, elimizden gelen özeni göstermeye çalışmaktayız.
Hassasiyetimizin farkında olan tüm takipçilerimizden, bundan sonra olabilecek küçük hatalarımız için şimdiden özür diler, gerekli düzenlemeler için bizi uyarmalarını bekleriz.

Twitter'da biz

Twitter, kullanılış amacı ile daha çok bilgi paylaşmak ve paylaşılan bilgilerin gerçekliği doğrultusunda, daha hızlı yayılabilmesini sağlamak için var olsa da, son zamanlarda çeşitli görsellerin ve ilgili linklerin paylaşıldığı bir sosyal paylaşım platformuna dönüşmüştür.
Biz de yine takipçilerimizin değerli zamanlarına elimizden geldiğince doğru anlamda faydalı olarak, elimizden geldiğince seçici davranıp ve genelde bilgi içeren paylaşımlarımızla hedef kitlemizin çok üzerinde bir sayıya ulaşıp, bu sayıyı korumayı başarabildiğimizi düşünmekteyiz.
Her ne kadar sanal bir alan gibi görünse de, bizi takip eden her kişinin gerçek olduğu bilincinde ve idraki içindeyiz. Yapmamız gereken tek şey dövme ve türevleri konusunda paylaşımlarda bulunmak. Çünkü insanlar, bizi bu yüzden takip etmekteler ve sonrasında bizi engelleyen sayısı da yok denecek azdır.

Sosyal medyada tattoomix

Sosyal medyanın gücünün farkına, yıllar önce varan ve bu anlamda asıl önemli olanın kişilerin özgürlüğü ve güvenliği olduğunu bilen ekibimiz, bizi sayfalarında bir şekilde takip eden dövme severlerin birer veri ya da done olmadığının farkında olup, klasik pazarlama metotlarının dışında keyifli ve bilgilendirme içeren sunumlarını, en basit ve en anlamlı bir paylaşıma dönüştürüp, kişi hak ve özgürlüklerine duyduğu bilinç doğrultusunda, sonuca ulaşmak yerine amaca ulaşmaya çalışan bir çizgide seyretmeye devam etmiş ve edecektir.
Sanal perspektif gerçeğe ne kadar dönüşecekse, sarf edilen emek her ne kadar diğer sanatçı arkadaşlarımızın kazançlarına dönüşebilecekse bile doğru yönlendirebilmeyi başarabildiğimiz her kişi, bize göre kazanılmış kişilerdir.

SEMBOLİK SERENAT

“Rahmetli annem dün gece çilek reçeli yapıyordu rüyamda” diyerek çilek dövmesi yaptırmak isteyen kişi…
“Ben, babam öldükten sonra baba oldum” diyerek, babasının bu boyutta göremediği torununa onun ismini veren kişi…
Daha 4. ayının 1.gününde kaybettiği kızının çok da fazla okşayamayarak numara numara büyütemediği ayak izlerinden birini kalbine, diğerini de hemen kalbinin üzerine işleten kişi…
Mevcut duygularını, kendilerine ait ve sabit hale getirebildiği, sadece ama sadece onlar kadar kalabilecek, belki de bu anlamda söylenecek başka bir kelimenin olmadığına dair bir delalet olan bu sanatı, diğerlerinden ayıran tek erdemdir; ruhumuza fikir tabelası olabilmek.
Aslında yazmanın, dile getirmenin, için için ağlarken gülen gözlerin, koştukça coşulası, düşünmekten terlenilesi, müzikle dışa vurulduğunca içe çekilmesi, gelecek nesillere değil, deriye zerk ediliyor oluşu. Toprağı güfteleyip, içinde barındırdığımız ama yeterince arındıramadığımız ruhlarımıza kalelik yapan heykellerimiz ile, renkleri besteleyip, ıslık çalarak fısıldamak tene.
Çizgileri yoğurup serpiştirmek gibi kendi gökyüzümüzün en dilediğimiz kara deliklerine. Dokunmayı beceremediğimiz, düşünmeye değinemediğimiz ama parsellenmiş yerlerimizin izleri.
Telafisi mümkün olmayan soyutlukların somut imgeleri, kendi vitrinimizin göze batan köşesi, o günkü en güzel öğünümüzdür dövme.
İşlenilen öfkeyse eğer, azaltan; sevgiyse, yücelten; anıysa, gülümseten ve hiç unutturmayan; özlem ise, onu sana katan. Noktasının, belki de virgüle inat bazen en başa döndüğü sonsuzluktur kısmen. Bir iğne ucu kadar alanın -fındık kabuğunu dolduramadan daha- rengini değiştirdiği hücreler ile, henüz öğretilemeden unutulmuş kadim bilgilere, nadasa bırakılmış derimizi toprağa, tüylerimizi kalem girmemiş ormanlara, kendi coğrafyamızın tepelerine çıkıp, çukurlarında yuvarlanıp; ebem kuşağının gölgesinde, irem bağının üzümlerinden yapılan şarabı, boya hokkasına banıp, tinsel bir divite dönüştüren, tensel bir şölendir dövme.
Sesi vardır bir de “ritmikanık”; ürkütür, sevdirir, özletir -gök gürültüsüz- ve döller; rahim bedenlere salar cenin fikirleri, öyle susar. Yaşanmış ya da yaşanacak, anlatılmazlıkları bir karede, bir görüşe ve sonsuz yoruma sığdıran, aynadaki yüzümüzü yansıttığımız diğer yarımızdır. Kaybetmeyi beceremeyeceğimiz bir aksesuar, garanti süresi ömrümüz kadar olan, kendimize sunduğumuz ikramlardır anne reçelinin tadında. Oğlunda babasının ismi ve büyütemediği ayaklara zemin olmuş annenin kalbi kadardır. Aşkta da, huzurda da, aynıdır etkisi; bir histir ve dile gelir, göze girer. Doğadaki her canlı gibidir, taze doğar, yaşlanır ama ölmez. Görmesi muhtemel olmayana, gösterilemeden bile daha, ezoterik bir aktarımdır -söz konusu olan- o küçük iğnenin, hafif acısının büyük etkisi.
Doğasının rüzgarından, suyundan, içinin siyahından çalınıp “termikleştirilerek” bir de reye parmak atmadan, kedilerin ibadet yerleri, suikast mabetleri yani elektriğin durağan, stabilize depolandığı o trafolardan şehre, sonra ilçelere, mahallelere ve binalara, ta ki prizine fişini taktığım adaptöre, oradan da iki mahalle güzeli, dedikodu yaparcasına makineme yetiştiriveriyorlar hemen olup biteni, enerjiyi; iletkenliğe amade…
Yalıtılamamış güç, dijital göstergede boyutlanıp sinsice clipcorttan ana rahmine süzülüp, belki son galibiyetini almaya programlı, ancak hep beraberken bu yarışa dahil olabilen pigment parçacıklarıymışçasına akıveriyorlar o bütünün, her pikseline. Kulu olamadığı dengenin tanrısı olduğu, metal düzeneğin mekanik organlarının sesindeki kraliçe arının bakir vızıltısı. O annenin çilek reçeli kadar özlenmiş, içe çekilesi tadı. Kılcal bobinler aktaracak nesilleri ancak iğnenin ucuna. Örfler, ananeler; renklerden peydahlanacak ki, karıştıkça iliğini açabilsin pedalına basan terzi. Kumaşını ütülesin ki iki parmağı ile dikiş tutsun beden ruha, ten boyaya, desen!!!
Diyemediklerin için aslında keşke desen, öyle bir desen ki mesela bazen herkes anlasa şıp diye… Bazen de kimse görmese bile, ilkinden sonraki önemsizliği kadar bile önemli olabilse, umarsız acısına duyarsız olma resminin resmiyeti. Büyüklüğünü göze alabilmek, kestiremeden kesip atmak kadar küçük, çitleri yeşermemiş, uçlu bucaksız.
Desen mesela, okyanus ben olsam da içimde balıklar yüzse, akvaryumumun camı olmasa desen, kendi ormanlarımda kral bu defa kuşlar olsa desen, ya da arka bahçemde iklime inat lotuslar açsa desen. Evrenimde dilediğim galaksilerime serpiştireceğim desen yıldızlarımı, kuyrukları bile çakışmadan. Kulaklarımdan değil de boynumdan içeri girse desen, müziğin notaları. Yekten dönse zarım, düşsel’se tenim, perdesi olsa da açılsa desen içimin tiyatrolarının unutulmuş replikleri sufle sufle. Kınasına yanan gelinim, çeyizime sandık çiz desen.
Mitolojik tanrılara asa olsam desen de sen ayırsan denizleri ikiye; dinsel. Antik Mısır’da Bastet olsam, bir tas su koyarlar kapılarının önlerine insanlar belki desen, yeniçeri olmakla samuray olmanın farkını anlarım desen ya da bir geyşanın gözyaşı şişesindeki İstanbul siluetine bakarken iki kadeh gözyaşı koy desen, alta ücretsiz. En çok unutmak istediğin kişiyi kazı desen, unutmamak için hem de; dedektörsüz sondajsız aramadan bulmak, aramamak için desen . Kelebeklerin ömrüne ömür katsan mesela, karnından başlasalar uçuşmaya. Geçmişini coverlasan, tribalize edilmiş hayallerimi pürrealistik çalışabilir misin desen, erbabına.
Acılarım için yan masadan bir smiley göndersinler desen, garson anlasa hemen. Dövme yaptırmaya infinity ile başlayacağım desen, sonra sol anahtarı yaptırsan mesela aşırı faşist. Peri kızımın kanatlarına kem gözler konsun desen de sussa işinin ehli, diyemese de çizemese de. Uğur böceğinin mavisi yoncanın köşesine, yıldızın gölgesi söğüdün törpüsüne, kavalın tuşu, şarkıdaki resme, ateş suya, su toprağa, toprak havaya benzemesin ama fazla da büyük olamasın desen.
“Şuurdan şuraya” kadar olsun da gerisi bana kalsın desen. Orama değil, orana istiyorum bil desen ama bunu ona diyemesen. Varlığıma sunulmuş armağana bir fiyonk da sen koy desen, dayatılamamışlara direnmenin seansı ne kadar da desen, makinem sussa; alın yazıma font seçelim mi desen belki, enine ödesen de parasını boyuna ermese aklın. Gözlerime kırmızı fer de çek desen, doğuramadıklarımın ebesini çiz bana desen. Aitken de sahipken de törelere kurbanken de aynı yere aynı renkte olsun desen yaftam. Küçük ayaklarıma büyük pabuçlar olsun desen, bağsız, kana kana ezilmesin diye üzümler. Diz kapılarının menteşeleri düş ise düşünde, vurmayın öldüm, ekmek almaya çıktım ekmek oldum desen ekilesi toprağa. Koğuşumda kırk bir numara arazim olsun desen ayakların erse göğe. Hiç demesen de olur desen bazen. Ağlasam silinir mi deyip gülsen hemen, desen ki, desen zenginiyim ben borcum olsun, ruz-i mahşer maskesi istiyorum desen balkabağı içinde. Sisteminiz desen ekolojik olsaydı biraz, siz yokken var olduğu gibi. Sancısız deldiğiniz ozonlarıma takıp takıştıracağım desen piercinglerimi, buzları eritip terlerimizde boğulalım desen. Yuvasız hayvanlarınıza dönüşüp hadi biraz üzülelim desen. Ağdaladığınız ormanların sararamadan yanan yaprakların küllerini savuşturup sükunetin dalgalarına, geçelim bunu da, hadi desen.
Didik didik betimlesen de erişemesen kelimelerle, saçlarına taksan kancasını oltanın, balıklar anlasa kanmasa, dövme desen de dövse halısını bir gündelik hayat, üç kuruşluk bedel. O demir ki dövme yetmez su da ister, gönül bu sevmek yetmez çekmek ister, demelerim bitmez susmak ister, desen ki, desen desen içinde olsa da içi dışında kabuk tutsa, kraterlerine kar yağdırsam azar azar parmak uçlarımla, her çatlağı bir kanyon, yüzeyimin erozyonu, yüreğimde ovalanıp yuvalansam desen.
Gamlarıma gem çiz desen kemsiz, ortasından kırsan iğnesini, o desen ki, o olsa, her desende o olsa. Sesten ırak tınısını, göze yakın ete sabit bana ait oluşunu sevdim desen de sahiplensen, sen ölsen o kalsa.
Bedenin ruha akan olukları, farksız artsız niyetler, çemberinden büyük üçgenler, karekökünde tomurcuklanmış filizlenmiş göğüsler, yasak elmalı iftar sofraları, nail çobanın boş çıkını, okunmamış kitaptan çıkan çalışılmamış sorular, boş şıklar ışıltılı olsun ki değinmediğime değsin desen. Püflesen de aşsan duygu promilinin limitlerini, çektikçe sevsen cezanı, şeceremin detaylarını kazı bana desen affola. Kesilememiş bilet numaramı istiyorum desen böğrüme, günlerinle ödesen de ömrümden çalsan helalleşsek. Anka kuşunun sesini doldursan beslenme sepetine, külleriyle doysa çocuk, koi misali akıntıya tezat çekse ergen kürekleri, biri olmazsa diğeri olamasın mandalanın mandaları, dragonun alevleri çakmağıma taş, taşıma tuz olsun. Pandoranın kavanozundaki iksirine ekmeğini banamayanım, iğnenle talan etme desen. Deş döşümü içim taşsa, tuş olur, ağıtsa türkü olur desen.
Tene yapışan öpücüğü gibidir sevgilinin, üşüyen mahrem yerlerine serilen örtü, pas tutmaya yüz tutmuş şırasına şahit babanın güven dolu elidir dövme. Yelesine yular, sualine tuval, mektuptaki son kelime, sembolik bir seranattır da biraz.
Sessiz isyanların güvertemizdeki yelkenleri, çok satmamış hayatımızın albüm kapağıdır jenerikte geçen. Övüne dövüne astığımız çamaşırlardır balkonumuzdan sarkan, kurşun dökülmemiş kovan izleridir sapandaki misketin. Küllenmemiş aydınlığın küspesi, yakılmamış kibritin bükülememiş boynu, serpilmemiş külüdür dövme. Döşenmemiş karo, pokerdeki blöf, içilmemiş son kadeh kusulmamış çiledir dövme. İşin, içten geçtiği yakamoz, dışa vuran gölge, dibe çeken plankton zerrecikleridir çoğu zaman. Neyzenin neyine karahindibaların raksı? Ayıplarını kapar aslında neyinin, üfler geçer, eselim geçelim diye.
Medikal kabusların tropikal serumlarıdır zerk edilen reçetene. Şarhoşluğunu tokuşturduğun özür, falındaki kısmet, ötelenmiş dilek, bozulmayan orucudur prensesin. Yüksek tepelerde marş söyleyen kızların memleket özlemi, 4 nala 1 boynuz olur uçar da konar, kerpiç duvarlarımızın graffitilerine. Ancak bir ömürlüğüne kiralayabildiğimiz işletmemizin, fişi kesilmemiş işlemeleri, iğneli iplikli dokumalarımızdır iliklerimize kadar.
İki sınır arasında şarapnel yerine balonların uçuştuğu, tanklar yerine palyaçoların bisiklete bindiği, çeliğin süngü yerine çomakla siperlerinde saklambaç oynadığı, kurdelalar tarafından kuşatılan origamik donanmanın sehpasız salıngaçları. Sobelenenin karavana sayılmadığı, komşunun yarasına tuz basmadan çayına şeker atılan, dumanın mangaldan tüttüğü, çizgilere ihlal mesire yerlerimizdir dövme.
Boğaz manzaralı penceresiz odanın çiçeğinden güzel vazosunun taşmış suyudur, çardağın kiremitlerinden sızan güneş, uyanmadan önceki son rüya; sabahın ilk kahvesi Yüreğinin karası değil boyasının siyahıdır perdesine nakş olan. Kirine pak elçisine zeval derdine derman makinasından akan tılsımıdır dövmecinin. Kumudur denizine sınır yerden göğe, ölümün öldüremediği gülüdür dilin dönemediği lal. Korkusuz tövbeleridir insan olanın, yürekli kaçışları sır dolu itirafları, Sezarını kayıran müsvettesidir kendi affedemediği yalnız gecelerinin dilenmiş dilimlenmiş Legoları, pişmanlıklarının paradigmal egolarıdır.
Peçetelenip kuşanmak savaşa, streçlenip savuşmak, al-yen içinde kalsa kol dışında, açılmamış zarfın denizkızlı pulları, kum saatinin ibiğinde doğsa güneşte batsa deglarelerin de kontrasta inat. Rutuşu yazdan sonra olsa yazının, bol taneli kardan önce.
Sen desen fistanıma çilesiz pile çiz, teğerine teyetsiz geçsem astarı yüzüm olsa. Samanlıkta ta bulduğum jargonumun iğneli nükteleriydin, ol de dedin, oldum.

MEHMET ALİ PEHLİVAN TATTOOMIX/2015/NİŞANTAŞI

İletişim

Firuzağa Mah. Defterdar Yokuşu 45/3 Cihangir Beyoglu İstanbul açık adresinde bulunan dövme stüdyomuz
0212 296 24 19 sabit hat 0544 581 30 11 gsm hattı ile neredeyse 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir
[email protected] Mail adresinden gerekli tüm desen ve bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.
Facebook üzerinden merak ettiğiniz tüm soruları bizimle paylaşabilirsiniz.

Bizleri güncel olarak @tattoomix instagram hesabından takip edebilirsiniz.taksim dövme, taksim dövmeci, şişli dövme, bakırköy dövme, nişantaşı dövme, beşiktaş dövme, izmit dövme, trash polka, watercolor, dotstyle, geometric tattoo, suluboya dövme, mystical tattoo, life flower tattoo, dövme tasarım, tattoo desing

Cihangir dövmeci, dövme sildirme, Dövmeci